Gruzja i my forum

Zbiór aktualnych, rzeczowych i praktycznych informacji o Gruzji. Forum założone przez Polaków mieszkających i pracujących w Gruzji na stałe.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-01-25 00:39:13

Grzegorz Batumi
Animator Czasu Wolnego
Lokalizacja: Batumi, Gruzja
Data rejestracji: 2018-01-22
Liczba postów: 85

Taxi w Batumi

Temat należy zacząć od tego w jaki sposób można zostać taksówkarzem w Gruzji i jakie auta się do tej pracy w Gruzji nadają.
Otóż żeby pracować jako taksi, wystarczy udać się na lokalny bazar. Kupić na dach lub na szybę "koguta" led z napisem TAXI i już.
Od tej chwili możemy świadczyć takie usługi.
A jakie auto spełnia wymogi bycia taksówką? Sprawa jest równie prosta. Każde auto które jest w stanie jechać, jest w stanie być taksówką.
Kierownica po prawej czy po lewej. Auto nowe lub 30 letnie, nie ma znaczenia. Każde się nadaje. Faktem jest że z uwagi na koszta najwięcej po Batumi jeździ taksi marki Toyota Prius. Auto jest hybrydowe i małe spalanie zachęca taksówkarzy do jego zakupu.
Niemniej jednak w sezonie turystycznym spotkamy wszelakie auta. Wybierajmy zatem mądrze, takie auta które nie wyglądają jakby specjalnie na wakacje ktoś je wyciągnął ze złomowiska. smile

W Batumi normalną ceną za przejechanie 1 km jest 0,6 lara. Oznacza to że z samego końca Batumi, z ronda Lecha Kaczyńskiego pod wieżę Alfabet można pojechać za 5 lari.
Oczywiście w sezonie, jak turystów jest dużo i taksówki mają "ruch w interesie" taka cena jest nie do wynegocjowania.
Kierowca doskonale wie że jak nie jeden to drugi turysta zamówi kurs i stawka będzie dla niego bardziej atrakcyjna.

Spora część taksówkarzy mówi jedynie po Gruzińsku, co skreśla ich jako naszych szoferów.
Cenę za kurs należy bowiem ustalić z góry. Upewnić się czy jest ona w lari czy w dolarach (i tacy agenci się trafiają) i czy cena jest za kurs czy od "łebka" Jeśli nie możemy z kierowcą znaleźć wspólnego języka i nie mamy 100% pewności jak jest cena kursu, lepiej poszukać innego auta. Lub trzeba się liczyć z poniesieniem dodatkowych kosztów.


Mieszkam na stałe w Batumi w Gruzji. Potrzebujesz pomocy, znajdź mnie na FB lub pisz PW na forum.

Krytyk i eunuch z jednej są parafii, obaj wiedzą, jak, żaden nie potrafi.

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB