Gruzja i my forum

Zbiór aktualnych, rzeczowych i praktycznych informacji o Gruzji. Forum założone przez Polaków mieszkających i pracujących w Gruzji na stałe.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-02-09 20:39:30

Grzegorz Batumi
Animator Czasu Wolnego
Lokalizacja: Batumi, Gruzja
Data rejestracji: 2018-01-22
Liczba postów: 85

Najważniejsze informacje w pigułce

1) Wizy nie są wymagane.
Obywatele RP, tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do 360 dni. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 360 dni jest paszport lub dowód osobisty.

2) W Gruzji obowiązuje język gruziński.
Bez większych problemów można zwykle porozumieć się po rosyjsku. W miejscach gdzie turystów jest dużo, także po angielsku.
Starsze pokolenie - ludzie w wieku 40+ niemal wszyscy rozumieją język rosyjski. Młodzi ludzie, przed 30 już nie. Ale jest spora szansa że uda się z nimi porozumieć w języku angielskim.
Na bazarach w we wszystkich miejscach gdzie zachodzi konieczność negocjacji ceny nie opłaca się używać języka angielskiego.
Cena dla takich osób będzie zwykle sporo wyższa niż dla ludzi mówiących po rosyjsku.

3) Strefa czasowa - latem obowiązuje czas polski plus 2 godziny. Zimą kiedy w PL jest czas zimowy - czas polski plus 3 godziny.

4) Elektryczność - gniazdka europejskie (typu niemieckiego, pasują polskie wtyczki)
Napięcie 230V/50Hz. Występują częste braki energii elektrycznej. Zwykle przerwa nie jest dłuższa niż 3-5h.

5) Walutą Gruzji jest gruzińskie lari (GEL) dzielące się na 100 tetri.
Orientacyjny kurs na dzień 09.02.2018
1 PLN ~ 0.75 GEL
1 EUR ~ 3.10 GEL
1 USD ~ 2.50 GEL

Do Gruzji nie ma sensu wieźć złotówek. Są one w większości wypadków niewymienialne.
Standardowy zestaw walut w kantorach ogranicza się do USD, EUR, TRY i RUB, czyli dolar amerykański, euro, rubel rosyjski i turecka lira.
Jeśli zabieramy ze sobą gotówkę najkorzystniej będzie mieć dolary i euro. Łatwo kupić w PL i łatwo wymienić na lokalną walutę w Gruzji.
W większych miastach jest dobra dostępność bankomatów. W miejscach gdzie jest dużo turystów zwykle można bez problemu płacić kartą.
Żeby w pełni korzystać z wszelkich punktów handlowych, bazarków, taxi i transportu publicznego niezbędne będzie jednak posiadanie lokalnej waluty.

6) Dokumenty potrzebne w podróży - nasz krajowy dowód osobisty w pełni wystarczy jeśli do Gruzji wybieramy się samolotem i tak samo mamy zamiar wracać. Polskie prawo jazdy jest honorowane i nie jest konieczne posiadania prawa jazdy międzynarodowego. Warto wykupić także pakiet ubezpieczenia turystycznego. W innym przypadku służba zdrowia dla turystów jest w pełni odpłatna i nie jest tania. Płatność za usługi medyczne jest wymagana od ręki.

7) Standard zakwaterowania w Gruzji - jest bardzo różny. Nie bez powodu większość turystów określa Gruzję jako "kraj kontrastów"
Można trafić na hotel teoretycznie 4* który nie spełnia podstawowych kryteriów. Można też trafić na bardzo wysoki standard w rozsądnej cenie. Zasadniczo należy się spodziewać iż standard kwater będzie niski. Nie warto się także martwić ich dostępnością. Zwykle to kwatera Was znajdzie. Warto także się targować i troszkę powybrzydzać. Wszystko jednak w granicach rozsądku i z obowiązkowym szerokim uśmiechem.:)

8) Jedzenie w Gruzji - tradycyjne potrawy są tanie, sycące i przez kilka dni można się nimi zachwycać. W przypadku dłuższego pobytu szybko zacznie nam doskwierać brak smacznych wędlin. Mięso jest dostępne niemal wyłącznie mrożone. Tak samo jak masło. Nabiał jest dość drogi, choć jego wybór - zwłaszcza serów może przyprawić o zawrót głowy. Należy jednak w sposób przemyślany dokonywać zakupów. W Gruzji ser można bowiem bez problemu sprzedawać przy kole ciężarówki, na schodach, na ławce. Szukajmy zatem bardziej cywilizowanych miejsc - o takie nie jest trudno.

9) Internet - niemal każda szanująca się kwatera turystyczna zapewnia zadowalające połączenie Wi-Fi. W przypadku chęci korzystania z internetu mobilnie należy zakupić lokalną kartę SIM. Koszt na 30 dni to około 30 lari. W pakiecie będzie zwykle 15 GB transferu. Roaming z PL jest bardzo drogi. Należy unikać korzystania z polskiej karty sim z uwagi na koszty.

10) Bezpieczeństwo w Gruzji - poza ruchem drogowym Gruzja jest bardzo bezpiecznym krajem. Przestępczość pospolita jest marginalna. Policja działa sprawnie i nie jest skorumpowana. Ruch drogowy jest zupełnie inny niż w PL. Auta w Gruzji nie mają OC, nie mają przeglądów. A egzamin na prawo jazdy może zdać praktycznie każdy kto do niego podejdzie. Gruzini współpracują na drodze, wpuszczają się wzajemnie i są wyrozumiali dla innych. Równocześnie bardzo swobodnie traktują niemal wszystkie przepisy ruchu drogowego. Należy zachować szczególną ostrożność. A jako najważniejszą zasadę w ruchu drogowym przyjął bym zasadę że "Gruzin nie czeka" Dlatego nie należy zakładać że ktokolwiek nas przepuści jak np. idziemy po pasach. Nawet jak akurat mamy zielone. smile


Mieszkam na stałe w Batumi w Gruzji. Potrzebujesz pomocy, znajdź mnie na FB lub pisz PW na forum.

Krytyk i eunuch z jednej są parafii, obaj wiedzą, jak, żaden nie potrafi.

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB