Gruzja i my forum

Zbiór aktualnych, rzeczowych i praktycznych informacji o Gruzji. Forum założone przez Polaków mieszkających i pracujących w Gruzji na stałe.

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Zapraszamy do nasz profil na facebooku: Wakacje w Batumi

#1 2022-06-28 00:41:55

Grzegorz Batumi
Animator Czasu Wolnego

Od przewodnika

Cześć, jeśli trafiłaś/eś w to miejsce, prawdopodobnie jesteś zainteresowana/y naszymi wycieczkami jednodniowymi z Batumi.

Propozycje wyjazdów znajdziesz w postach poniżej, tu chciałbym przedstawić nasze ogólne założenia i odpowiedzieć na pytania które często są nam zadawane.

Dla kogo są nasze wycieczki:
Programy mają różny stopień trudności. Część z nich lepiej nadaje się dla dzieci, inne dla osób starszych, nie w pełni sił lub nie lubiących wysiłku fizycznego czy mocnych wrażeń.
Warto zatem do nas napisać. Przedstawić swoje oczekiwania i upewnić się że na danym programie Wasza ekipa poradzi sobie fizycznie, nie będzie się nudzić z uwagi na wiek członków itp.

Ile to kosztuje:
Programy w dużej części są otwarte. Co to oznacza? Że za wyjazd na ten sam program jedna grupa zapłaci inaczej niż inna. Dlaczego? Bo w praktycznie każdym programie są dostępne opcje dodatkowe, nieobowiązkowe, do wyboru. Na tej samej wycieczce jedna grupa będzie kilka razy w kilku winnicach degustować wina, kolejna weźmie udział w warsztatach kulinarnych, a jeszcze inna pojeździ konno, wykupi rafting czy jazdę quadem. Cena podstawowa (minimalna) zawiera zatem miejsce w busie, paliwo do busa, opiekę przewodnika w języku polskim, odbiór i powrót do wskazanego miejsca w Batumi, czyli zazwyczaj pod Wasz hotel. To co będziemy robić w trakcie wycieczki jest do ustalenia i do wycenienia indywidualnie. U nas macie możliwość dopasować wyjazd pod Wasze oczekiwania. Wycieczka jest dla Was, ma Wam sprawić przyjemność. My jesteśmy od dopilnowania żeby Wasze oczekiwania się spełniały. Zachęcamy zatem do rozmowy. +995 557 33 07 61 Whatsapp, Viber, Telegram, Signal

Co zabrać na wycieczkę:
Zawsze warto zabrać picie. W gorące dni w busie możecie liczyć na minimum jeden litr niegazowanej wody na osobę. Inne preferowane przez Was napoje zabieracie ze sobą wg potrzeb.

Po drodze na niektórych programach nie można liczyć na zrobienie zakupów - nie ma gdzie. A nawet jak jest gdzie, jeśli kilkanaście osób zacznie kupować i każda potrzebuje 2 minuty - zajmie nam to około pół godziny. Ten czas można spędzić lepiej, zakupy robimy zatem wcześniej.

Praktycznie każdy program w całości lub w części przebiega poza utwardzonym szlakiem i cywilizacją. Potrzebujecie zatem wygodnych, dobrze trzymających się na nodze butów. Latem wielu z Was wybiera japonki, klapki, czasem uczestniczki wyrwą się w szpilkach czy delikatnych czółenkach. To jest ok, o ile weźmiecie ze sobą również konkretniejsze buty i założycie je kiedy przewodnik poinformuje Was o takiej konieczności. Auto którym jedziecie jest całe dla naszej grupy. Można w nim zatem zostawić niepotrzebną w danym momencie odzież czy inny bagaż, np. zakupy.

Kurtkę wiatrówkę lub polar. Nawet jak jedziemy latem i ma być około 30 stopni. Wyjazd w góry, na niektórych programach dosyć wysokie - dwa i więcej tysięcy metrów n.p.m ma to do siebie, że pogody nie można być pewnym. Lepiej żeby taka odzież leżała w aucie i nie była potrzebna, niż będąc potrzebną nie była zabrana na wyjazd.

Pieniądze - gotówką, w lokalnej walucie (GEL - lari). Przydadzą się Wam celem dokonania drobnych zakupów, pamiątki, wino, napoje, obiad. Warto zabrać drobne nominały, w górach czasem jest problem z rozmianą a kartą płacić zwykle nie wszędzie można. Jeśli grupa kilku - kilkunastu osób rzuci każdy po 100 lari, sprzedawca na 100% nie będzie miał jak wszystkim wydać. Dlatego nie komplikujmy sobie życia - miejmy gotówkę i możliwie drobne nominały.

Papierosy, zapalniczki, chusteczki, drobne przekąski itp. - nie zakładajcie że po drodze kupicie. Prawdopodobnie nie będzie to możliwe.

Jeśli jedziemy latem - większość programów przewiduje aktywności związane z wodą. Kąpiele w wodospadach, rzekach, jeziorkach, rafting, przekraczanie strumieni po kamieniach lub wprost w bród. Warto zatem zabrać kąpielówki i ręcznik. Żeby mieć możliwość się wytrzeć czy przebrać i nie spędzić całego dnia z mokrą pupą.

Jeśli przyjmujesz stale jakieś lekarstwa, weź ze sobą minimum dawkę na 24h i zrób zdjęcia opakowań. Mając te fotki w telefonie w razie czego masz co pokazać i łatwiej uzyskasz pomoc. Nikt nie planuje problemów, warto jednak trochę się na nie przygotować.

Na co należy zwrócić uwagę:
Punktualność. Od początku czyli godziny spotkania przed wyjazdem - trzymamy się ustaleń. Nie każemy nikomu na nas czekać. Jeśli grupa się rozdziela i wyznaczamy godzinę spotkania - czas ten jest święty i należy go przestrzegać.
W górach nie zawsze macie zasięg GSM, do tego nie każdy z uczestników posiada telefon czy lokalną kartę sim. Ciężko zatem szukać takich osób, a szukać trzeba. Zawsze jest możliwość upadku, skręcenia ręki czy nogi, skaleczenia - przewodnik po Waszym spóźnieniu się na zbiórkę podejmie poszukiwania. Dlatego - nie spóźniamy się o ile nic nam się nie stało.

Dopytanie się przed wyborem danego programu o warunki jakie Was czekają na jego trasie. Czy Wasze dzieci, rodzice, mniej sprawni fizycznie członkowie grupy poradzą sobie na wybranej trasie. Nie jest tak, że każdy wszędzie wejdzie. Niektóre miejsca są naprawdę wymagające. Warto wiedzieć na co dokładnie się macie nastawić planując dany program.

Wasz przewodnik będzie dokładnie trzymał się wszelakich ustaleń z Wami i możecie w pełni ufać w to że "co powie, to zrobi"
Was prosimy dokładnie o to samo. Jeśli ktoś z Was mówi że zostanie na trasie i poczeka aż grupa wróci - to zostaje na trasie i czeka aż grupa wróci. Nie idzie w sobie tylko wiadomym kierunku bo "myślał że ta droga prowadzi do auta, lub że jest skrótem" To jest świetny przepis na problemy. Nikt z nas ich nie potrzebuje.

Lokalne jedzenie: nie każde jedzenie oferowane Wam przez lokalną ludność czy to jako podarunek, czy to do zakupienia jest warta zjedzenia. Pytajcie proszę przewodnika zanim postanowicie coś zjeść lub wypić. Może dzięki jego radom uda Wam się uniknąć problemu. Wielokrotnie rozmrażane i zamrażane lody, czasem skisłe winko lub podpleśniałe od gorąca jedzenie skutecznie mogą zrujnować Wasz wyjazd. Pamiętajcie o tym zawsze.

Plan wycieczki jest ustalany z Wami przed wyjazdem. W jej trakcie mogą jednak nastąpić różne nieprzewidziane zdarzenia. Czasem w górach osunie się ziemia, czasem jest wypadek samochodowy, czasem pogrzeb w wiosce którą planowaliśmy odwiedzić i cała społeczność jest nim zajęta. Dlatego też niekiedy konieczne są zmiany trasy, kolejności atrakcji, pominięcie niektórych punktów, dodanie w ramach niespodzianki dodatkowych miejsc. W czasie wycieczki o wszystkim decyduje przewodnik. On ma ostatnie słowo i nie prowadzimy z nim dyskusji. Wszelakie dyskusje są możliwe do woli po wycieczce - jak już bezpiecznie wrócicie do hotelu. Wtedy możemy rozmawiać na dowolny temat i dowolnie długo.

Ekipa nigdy nie zostawia po sobie bałaganu w aucie które nas wozi. Wysiadając wszelakie nasze śmiecie zabieramy ze sobą. Nasz kierowca i właściciel auta nie jest naszą sprzątaczką. W niektórych wypadkach - np. zalanie siedzeń napojami, wymioty - kierowca może domagać się posprzątania po sobie, a nawet gotówki za którą będzie mógł pojechać na myjnię i ogarnąć auto po takich pechowych zajściach.

Na koniec wycieczki sprawdzacie dokładnie, czy nic nie zostawiliście w aucie które nas woziło. Zabieracie wszystkie swoje rzeczy, tak żeby uniknąć gorączkowych poszukiwań zapodzianych fantów. Kierowca ma kolejne zlecenia, być może jak się połapiecie że czegoś Wam brakuje nasz bus będzie 400 km dalej. Ewentualne zwroty zguby będą zatem skomplikowane i mogą pociągnąć za sobą dodatkowe koszty. Staramy się zatem nic nie zostawiać. Sprawdzamy dwa razy czy wszystko mamy i unikamy zamieszania.

Na wycieczki zabieramy dobry humor i pozytywną energię. To czas wypoczynku, zabawy, odprężenia.
Nie planujemy biegać z zegarkiem w ręku, poganiać Was. Dlatego zwykle nie potrafimy z góry określić godziny powrotu do Batumi.
Jeśli komuś na tym bardzo zależy - godzinę powrotu można ustalić planując wyjazd. Przewodnik dopilnuje żeby grupa wróciła na czas.


Mieszkam na stałe w Gruzji, w Batumi. Potrzebujesz pomocy:
Pisz maila: grzegorz@gruzjaimy.pl, lub zadzwoń +995 557 33 07 61 (komunikatory WhatsApp, Telegram, Signal i Viber)
Zapraszam także na facebooka, profil Wakacje w Batumi

Offline

#2 2023-04-09 16:18:50

Grzegorz Batumi
Animator Czasu Wolnego

Odp: Od przewodnika

3-logo.jpeg


Mieszkam na stałe w Gruzji, w Batumi. Potrzebujesz pomocy:
Pisz maila: grzegorz@gruzjaimy.pl, lub zadzwoń +995 557 33 07 61 (komunikatory WhatsApp, Telegram, Signal i Viber)
Zapraszam także na facebooka, profil Wakacje w Batumi

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB