Gruzja i my forum

Zbiór aktualnych, rzeczowych i praktycznych informacji o Gruzji. Forum założone przez Polaków mieszkających i pracujących w Gruzji na stałe.

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 2018-02-18 23:53:28

Wojtek
Nowy
Data rejestracji: 2018-02-17
Liczba postów: 5

Ślub w Gruzji

Zamierzamy wraz z Wybranką poślubić się w Gruzji smile

Za cel obraliśmy kwiecień (ponieważ bilety są dość tanie) Wciąż szukam połączeń. wiem, że z Polski lata Wizz. Szukam na azzair.cz, fly4free - choć póki co biegły w tym nie jestem.
1. Lot na 4 osoby - by mieć bliskich świadków smile
2. Dokumenty muszą być tłumaczone lecz to chyba na miejscu można zrobić
3. Kiedy najlepiej znaleźć loty, na jaki termin? Jest to temat dość płynny i ciężko mi się w nim odnaleźć póki co.
4. Bilety - chcemy lecieć na lekko z plecakiem, bądź w opcji 3 osoby na lekko, a czwarta bagaż podręczny (jakieś wskazówki praktyczne?)
5. Jako ratownicy pewnie będziemy mieć jakąś apteczkę zespołową (jak to jest z wożeniem podstawowych leków osobistych przez granicę?)

Może ktoś z Was ma jakiś mega pomysł na to, bądź praktyczne rady? Jesteśmy ludźmi podążającymi za przygodami smile

#2 2018-02-19 00:01:30

Grzegorz Batumi
Animator Czasu Wolnego
Data rejestracji: 2018-01-22
Liczba postów: 60

Odp: Ślub w Gruzji

O podstawowe leki w ilościach detalicznych nikt się pytał nie będzie.
Większość leków które w PL są jedynie na receptę w Gruzji można kupić normalnie jak chleb.
I to nie na całe opakowania, ale dosłownie tabletki na sztuki.

Ślub można w niektórych miejscach brać całodobowo. Dostosują się do Was.

Mieszkam na stałe w Batumi w Gruzji. Potrzebujesz pomocy, znajdź mnie na FB lub pisz PW na forum.

Krytyk i eunuch z jednej są parafii, obaj wiedzą, jak, żaden nie potrafi.

#3 2018-02-19 00:07:15

Wojtek
Nowy

Dzięki za szybką odpowiedź. Coś gdzieś polecasz?

#4 2018-02-19 00:12:11

Grzegorz Batumi
Animator Czasu Wolnego
Liczba postów: 60

Miasteczko gdzie brać ślub? Zdecydowanie Sighnagi. Jest śliczne. Ślub można brać całodobowo. I mieszkają tam Polacy.
Celina i Piotr. Pomogą Wam wszystko ogarnąć w razie problemów.
Celina jest na forum i pewnie najdalej jutro zauważy tę rozmowę. smile

Mieszkam na stałe w Batumi w Gruzji. Potrzebujesz pomocy, znajdź mnie na FB lub pisz PW na forum.

Krytyk i eunuch z jednej są parafii, obaj wiedzą, jak, żaden nie potrafi.

#5 2018-02-19 10:12:44

Celina
Moderator
Liczba postów: 34

Cześć,
Informacje na temat przywiezienia leków do Gruzji znajdziesz tu https://polakzagranica.msz.gov.pl/Gruzja,GEO.html
A w sprawie ślubu w Gruzji, to można go wziąć w polskiej ambasadzie w Tbilisi oraz w USC w Sighnaghi.
Były już u nas pary z Polski i nie tylko, które w Sighnaghi powiedziały sobie "tak".
Ślub w ambasadzie trochę kosztuje. Znajdziesz ceny na ich stronie.
W USC w Sighnaghi ślub kosztuje trochę ponad 50 GEL i wystarczy umówić się na godzinę przed planowanym ślubem.
Jeżeli jest to Wasz pierwszy ślub, czyli jesteście panną i kawalerem, to wystarczą paszporty, pod warunkiem, że nie ma w nich polskich znaków (ś, ć, ń, ó, ż, ź, sz, cz, rz, ł). Jeżeli są, to potrzebne jest tłumaczenie paszportu. Dotyczy to również paszportów świadków. Można to zrobić w Gruzji, tylko wówczas trzeba na pobyt przeznaczyć trochę więcej czasu.
W przypadku, gdy ślub chcą wziąć osoby, które są rozwiedzione lub wdowy, wdowcy, to trzeba mieć tłumaczenie wyroku sądu z rozwodu lub aktu zgonu współmałżonka.
Mam nadzieję, że pomogłam.

#6 2018-02-19 11:30:50

Wojtek
Nowy

Dzięki Celina pomogłaś. Okazało się, że moja druga połówka już z Tobą pisała w tej sprawie. Przygotowujemy się. Bilety musimy znaleźć na kwiecień i czas powiedzieć "TAK" smile

#7 2018-02-19 12:14:32

Celina
Moderator

Super!
A już myślałam, że pojawiły się jakieś problemy.
W takim razie życzę udanego polowania na bilety.
I czekamy u nas. A jak będą jakieś pytania, to piszcie.

#8 2018-02-19 13:05:35

Wojtek
Nowy

Celino, jak dojechać do Was z Kutaisi, jak daleko etc? Znalazłem ciekawe połączenia lecz nie wiem czy nie lepiej będzie mieć mniej ciekawe połączenia lecz do Tbilisi big_smile

#9 2018-02-19 14:17:22

Celina
Moderator

Najprościej i najwygodniej jest dojechac najpierw do Tbilisi. Na lotnisku są busiki Georgian Bus, które kursują bezpośrednio z lotniska do Tbilisi. Bilety kupuje się przy wyjściu z lotniska. Jest tam stoisko firmy Georgian Bus. Bilet kosztuje 20 GEL/osoba.
Na lotnisku jest tez filia banku (na prawo od stoiska Georgian Bus) i tam można wymienić pieniądze. Kurs w kantorze i w banku prawie się nie różni.
Busik z lotniska jedzie do Tbilisi około 4 godziny i dojeżdża do Placu Puszkina w centrum Tbilisi, tuż przy Placu Wolności.
Stamtąd metrem ( Liberty Squer) trzeba dojechać do stacji Samgori, a tam obok znajdują się marszrutki, które jadą do Sighnaghi. Wyjeżdżają codziennie w godzinach 9, 11, 13, 15, 17 i 18. jadą 1,5 godziny, cena biletu 6 GEL/osoba.
Aby skorzystać z metra trzeba kupić kartę za 2,5 GEL i doładować ją. Jeden przejazd metrem kosztuje 0,5 GEL. Kartę można kupic na każdej stacji metra i tam też doładować. Karta jest też ważna na komunikację miejską i kolejkę linową w Tbilisi. Jeżeli zachowacie paragon za zakup karty, to przy wyjeździe z Gruzji można tę kartę zwrócić i zwrócą 2,5 GEL. Jeżeli zamierzacie jeszcze do Gruzji przyjeżdżać, to kartę warto zachować, aby potem z niej korzystać. Nie traci ważności.

Stopka

Forum oparte na FluxBB